Skip to main content
Shopping Cart
cancel
HomeClass Champions


ISCA Class Champions

1st   1979  July 21-22 Indianapolis Union Bldg., IUPUI   Gary Deuser, organizer;  Lester VanMeter, TD. 

  • Premier (Master/Expert/A): Loren Schmidt.
  • Class B:  David Rosenau.
  • Class C:  Bob Banta. 
  • Class D:  Martin Riegel. 
  • Class E:  Mark Lee.
    (Hoosier Chess Journal, Vol. I no. 3, Sept-Oct. 1979)

 2nd  1980  July 19-20 IU Ft. Wayne.  Bob Rice, organizer & TD.

  • Class “A+” (Expert-A):  Ilya Schwartzman. 
  • Class B:  John Roush. 
  • Class C:  Jimmy Francis.
  • Class D:  Tony Schwaiger. 
  • Class E-Unrated:  Phil Duff.
    (Hoosier Chess Journal, Mar.-Apr. 1981)

3rd  1981  July 25-26 Student Union, Valparaiso University, Valparaiso. Harry Vallangeon, organizer, Lester VanMeter, TD. 

  • Master/Expert/A, Loren Schmidt. 
  • A-B, Rich Robison. 
  • B-C, Gary Vickers.
  • C-D, John DesRosiers. 
  • E-Unrated, Jim Rubush & Ed Konrady.
    (Hoosier Chess Journal, Sept-Oct. 1981.  The sections are not named on the crosstable in HCJ and ratings seemed to overlap classes.)
    "Note: the tournament was announced with class boundaries at the odd-numbered hundreds, e.g. the "A-B" was 1700-1899."

1982  no tournament held.

 

4th 1983  Nov. 26-27  Central Library, Fort Wayne.  Robert Rice, organizer & TD. 36 players (Mar. 1984 Rating List)

  • Master/Expert, Oleg Kaminsky. 
  • Class A Sam Shapiro. 
    (Mar. 1984 Rating List;  Hoosier Chess Journal, Jan-Feb. 1984)

5th 1984  Aug. 25-26   UAW Hall, 550 S. Audubon, Indianapolis.  Andy Soforic & Bob Cotter, organizers. 27 players
(Nov. 1984 Rating List)  (Announcement in Hoosier Chess Journal, July 1984, but no results were printed in later issues. A separate 30/30 tourney was held Aug. 25 before the main 50/2 event)  )


 1985-88  no tournament held.

 

6th 1989  Sept. 30-Oct. 1 Randall’s Inn, South Bend.  Tom Smith, organizer & TD. 46 players.

  • Master/Expert Ron Yoder
  • Class A, Dan Bryant.  B, Phil Smeltzer
  • Class C, Tom Smith.  D, Kem Crimmins
  • Class E, Jason Kyle. 

7th 1990  June 23-24 Randall’s Inn, South Bend.  Tom Smith, organizer & TD. 42 players.

  • Master/Expert Josh Bousum
  • Class A  Don Gunther.  B, Tom Smith
  • Class C Peter Kuhr 
  • Class D/E, Janice Beene. 
  • Unrated: J.J. Juntunen.  

8th 1991  June 22 Randall’s Inn, South Bend.  Tom Smith, organizer & TD.  47 players.

  • Master/Expert Tim Hernly
  • Class A  Brad Crockett.  B, Ben Dillon
  • Class C Curtis Farley. 
  • Class D Howard Brandenburg

9th 1992  June 20 Randall’s Inn,  South Bend.  Tom Smith, organizer & TD. 72 players.

  • Master/Expert Greg Kennedy & Peter Bereolos
  • Class A, Don Gunther.
  • Class B, Kem Crimmins
  • Class C, Jim Hoover
  • Class D/E Jason Schoettmer. 
  • Unrated, Anuar  Dain

10th 1993  June 19 Michiana Chess Studio,  South Bend.  Tom Smith, organizer & TD.  47 players.

  • Master/Expert Tim McEntee.
  • Class A, John Roush. 
  • Class B, Bill Corbin.
  • Class C, Brad LaGue. 
  • Class D/E, Anthony Williams.

11th 1994  Apr. 16 Michiana Chess Studio,  South Bend.  Tom Smith, organizer & TD. 61 players

  • Master/Expert Emory Tate.
  • Class A, Sam Shapiro. 
  • Class B, Chris Savage.                       
  • Class C, Danny Kennedy. 
  • Class D, Andy Eichelberg. 
  • Class E, Cary Krachinski.

This made six years in a row for the Class in South Bend!  And a different winner in the top class each time!

 

12th 1995  July 15 Days Inn Airport, Indianapolis.  Rick Roberts, organizer & TD.

  • Master/Expert Emory Tate.
  • Class A: Ed Dreyling
  • Class B: Chris Savage & Adrian Polit
  • Class C: Michael Kloeckner
  • Class D: Cary Krachinski                 

13th 1996  Aug. 24?  (31?) Radisson Hotel, Indianapolis.  Rick Robarts, organizer; Dave Barker, TD. (Sept. 1996 Tournament Life Announcement gives the date as Aug. 24, but crosstable on USCF web site gives it as Aug. 31.)

  • Master/Expert Wes Smith.
  • Class A: Michael Stern & Adam Reuter
  • Class B: Jacek Martynow
  • Class C: Kem Templeton
  • Class D: Jeffrey Byrd
  • Class E, Shawn Irish                      

14th 1997 Sept. 27 Cardinal Ritter High School, Indianapolis.  Rick Roberts, organizer & TD.

  • Master/Expert Murray Newcomb.
  • Class A: Vern Cloud
  • Class B: Bill Corbin
  • Class C: Mike Vidulich
  • Class D: David Carter

1998  no tournament held.

 

15th 1999  June 11-13 Four-County Counseling Center, Logansport.  Gary Fox, organizer; Roger Blaine, TD.  23 players.

  • Master/Expert Don Urquhart.
  • Class B, Nate Criss.                       
  • Class C, David Schwartz.  

16th 2000  June 24 Days Inn Airport, Evansville.  Craig Hines, organizer & TD.

  • Master/Expert Josh Bousum.
  • Class A: VACANT
  • Class B: Jeff Querner (TH)
  • Class C: Bruce Jackson (EVV)
  • Class D/E/UNR: Tom Byers

17th 2001 Oct. 27 Public Library, Chesterton. George Kamber, organizer & TD. 55 players.

  • Master:  John Cole.
  • Expert, Josh Bousum. 
  • Class A, Kevin Fyr.
  • Class B, Ben Inskeep. 
  • Class C, Garrett Smith & Jesse Bender. 
  • Class D, Jim Longuski.
  • Class E, Jason Crismore.
    (no mention in Dec. 2001 Chess in Indiana except List of Champions on p. 2)
         

 18th 2002  Aug. 10 Univ. of Southern Indiana, Evansville.  Craig Hines, organizer & TD.

  • Master: VACANT
  • Expert winner:  Jay Carr.
  • Class A: Tom Harris
  • Class B: Dallas Loven (EVV)
  • Class C: Tom Pickett (EVV)
  • Class D: Anthony Golike (EVV)

19th 2003  May 17 Glendale Mall, Indianapolis.  Wick Deer, organizer & TD.    

  • Master: VACANT
  • Expert:  Ben Inskeep.
  • Class A: Walt Thompson
  • Class B: Kristopher Williams & Joe Swindler (EVV)
  • Class C: Andrew Pheasant
  • Class D: Michael Frydell & Rogerio Ferreira    

20th 2004  July 17 Univ. of Southern Indiana, Evansville.  Terry Winchester, organizer & TD. 

  • Master: VACANT
  • Expert: Vacant
  • Class A winner:  Nate Criss
  • Class B: Logan Stalions
  • Class C: Benjamin Wyatt (EVV)
  • Class D: Jared Vibbert (EVV)

21st 2005  July 30 4 Stewart Center, Purdue University, W. Lafayette  Gary Fox, organizer & TD. 65 players.

  • Master/Expert:  John Cole & Steven Cates.
  • Class A, Alexei Gorbunov. 
  • Class B, Craig Hines. 
  • Class C, David Frey. 
  • Class D, Tom Byers & Randall Darby.  
    (Chess in Indiana, Sept. 2005 gives crosstables only for top 3 sections.  The USCF crosstable erroneously lists location as Logansport)

22nd 2006  June 3 Indianapolis Glendale Mall  Sean Hollick, organizer & TD.  82 players.

  • Master/Expert:  Jim Dean & Garrett Smith.
  • Class A, Jeff Melton, Walt  Thompson, Bernard Parham II. 
  • Class B, Josh Smith. 
  • Class C, Mat Leach. 
  • Class D/E, Sam Ludlow  & Don Medrena.

23rd 2007  Aug. 18 UAW Hall, Kokomo.  Terry Perkins, organizer;  Gary Fox, TD. 46 players

  • Master/Expert  Garrett Smith, Mike Herron
  • Class A, Robert Davidson
  • Class B, Daniel Ryker. 
  • Class C, Siyang Liu, Frank Owens. 
  • Class D, Matt McKee.  

24th 2008  Aug. 16 UAW Hall, Kokomo.  Terry Perkins, organizer;  Gary Fox, TD. 34 players.

  • Master/Expert:  Mike Herron, Bernard Parham Sr.
  • Class A, Bernard Parham II.                       
  • Class B, Daniel Gater, Siyang Liu. 
  • Class C, Michael Tzolov. 
  • Class D, Brad Anderson.  

25th 2009  July 11 Clarion Hotel, Indianapolis.  Gary Fox, organizer & TD.  36 players.

  • Master/Expert:  Mike Herron & Wes Smith.
  • Class A, Bernard Parham II & John Roush. 
  • Class B, Chris Prather. 
  • Class C, A.V. Fleming. 
  • Class D, Gary Lutes. 

26th 2010  June 19 Jameson Inn, South Bend.  Roger Blaine, organizer & TD. 34 players.

  • Master/Expert/A:  Dennis Monokroussos.
  • Class A, Ron Powell. 
  • Class B, Ben Dillon.                       
  • Class C, Bryan Kapke. 
  • Class D/E, Tomas Lapas.  

27th 2011  June 17-18 Clarion Hotel, Indianapolis.  Gary Fox, organizer & TD.  39 players.

  • Master: Dennis Monokroussos.
  • Expert, Garrett Smith & Mike Herron.
  • Class A, Walt Thompson & Bernard Parham II. 
  • Class B, Dr. Arthur Galstian. 
  • Class C, Ben Zakhary. 
  • Class D, Brad Anderson.

28th 2012  June 15-16 Clarion Hotel, Indianapolis.  Gary Fox, organizer & TD.  34 players.

  • Master/Expert/A:  Garrett Smith & Drew Hollinberger
  • Class A, Emily Tallo &  Bernard Parham II.  
  • Class B, Jerry Christner. 
  • Class C, Philip Schaust. 
  • Class D, Tom Byers.

2013 No tournament held

 

29th 2014  Aug. 9-10 Holiday Inn, Bloomington.  Gerry Roberts, organizer;  Craig Hines, TD. 65 players.

  • Expert/A:  Steffen Thieme
  • Class A, Andy Porter. 
  • Class B, Dallas Loven & Jim Davis
  • Class C, Arthur Wake. 
  • Class D, Ben Pitchkites. 
  • Class E, Ryan O’Donohue & Daniel Larsen. 

30th 2015   TO BE ANNOUNCED

 

31st 2016  Aug. 1-2 Clarion Hotel, Indianapolis.  Craig Hines, organizer & TD.

  • Master/Expert: Jay Carr
  • Class A: Bernard Parham II
  • Class B: Richard Arnold
  • Class C: Ted Swogger
  • Class D: Scott Pletka
  • Class E: Raymond Martin
Page Updated: July 26, 2016